logo

Cudo NHDC ;)

Dihydrochalkon neohesperydyny, czasami skracane do neohesperydyny DC, lub po prostu NHDC Wzór chemiczny – C 28 H 36 O 15. Jest to sztuczny słodzik pochodzący z owoców cytrusowych . Powstaje przez modyfikację substancji gorzkich pomarańczy. Jest szczególnie skuteczny w maskowaniu gorzkiego smaku i innych związków znajdujących się w owocach cytrusowych. U nas występuje pod nr E959 . Słodzik , który ma około 400-600 razy więcej słodzących energii niż cukier . Ma zdolność do wzmocnienia działania innych substancji słodzących . I to jest wskazówka, bo możemy to mieszać już sami z innymi produktami z grupy słodzików. NHDC została odkryta w 1960 w ramach programu badań, aby znaleźć sposoby minimalizacji smaku gorzkich aromatów w sokach cytrusowych. Neohesperydyna jest to jednak gorzki związek, ale kiedy traktuje się go wodorotlenkiem potasu lub innymi silnej zasadowymi ,(katalitycznie uwodorniony) staje NHDC. Związek około 1500-1800 razy słodszy niż cukier w stężeniach granicznych; około 340 razy słodszy niż masa-do-masy cukrowej.

NHDC utrzymuje się w ustach przez pewien czas, w przeciwieństwie do aspartamu i jest trwała w podwyższonych temperaturach i kwasowych lub zasadowych warunkach, a więc mogą być używane w zastosowaniach, które wymagają długiego okresu przydatności do spożycia. Unia Europejska zatwierdziła stosowanie NHDC jako słodzik w 1994 roku. Nie został zatwierdzony jako słodzik w Stanach Zjednoczonych. Produkt jest również znany z silne działanie synergistyczne przy stosowaniu w połączeniu z innymi sztuczne substancje słodzące , takie jak aspartam , sacharyna , acesulfam potasu oraz cyklaminian , jak również alkohole cukrowe, takie jak ksylitol . Wykorzystanie NHDC zwiększa wpływ tych środków słodzących na niższych stężeniach niż byłoby to konieczne, potrzebne są mniejsze ilości innych środków słodzących. Daje to oszczędności. Jako wzmacniacz smaku , NHDC stosuje się w szerokim zakresie produktów, jak już wcześniej napisałem, jest wskazany przez liczbę E - E 959. Używany też do produkcji zwierzęcej karmy jako środek zmniejszania czasu karmienia. NHDC w czystej postaci występuje w postaci białej substancji podobnie jak cukier puder. Ale jak by ktoś chciał coś słodszego to jest jeszcze Taumatyna E 957 i jak podają źródła, dwa do trzech tysięcy razy słodszy niż cukier.

Co podaje literatura;

Jest to syntetyczny produkt słodzący w celu polepszenia smaku i zapachu, regulator smakowy. Substancja jest wielokrotnie słodsza od zwykłego cukru stołowego ( ok. 1000 razy) , i ma lekki smak mentolu. W gorzkich pokarmów zmniejsza gorycz i dodaje słodszy smak.

Jest produkowany przez ekstrakcję substancji gorzkich ( Neohesperydyna ) ze skórki grejpfrutów - niedojrzałe pomarańcze. Substancję tę poddaje się działaniu ługu i transformuje do neohesperydyny DC.
Jest on stosowany w produkcji wyrobów piekarniczych, napojów, płatków śniadaniowych, serów, gumy do żucia, przyprawy, produkty jajeczne, produkty rybne, mrożone owocowe lody, galaretki, kawa rozpuszczalna lub herbata, dżemy, produkty orzechowe, słodkie sosy. Jest także stosowany w warzeniu, w pastach do zębów i płyny do płukania ust. Jest on również stosowany jako składnik paszy zwierzęcej.

Substancja jest stanu GRAS ( ogólnie uznane za bezpieczne ). W Republice Czeskiej można stosować w niewielkich ilościach. W Stanach Zjednoczonych, substancja nie jest dozwolona.
Jest to substancja słodząca, która jest uzyskiwana przez modyfikację substancji gorzkich pomarańczy, Neohesperydyna. Dodatek ten nie występuje naturalnie w każdej żywności. Często stosowane z innymi środkami słodzącymi jako wzmacniacz smaku i jako modyfikator. Może osiągnąć słodkość między 1000 a 1800 razy większa niż cukru.

Ps. Jak wynika, nie jest to zaden CUD. Są substancje słodzące silniejsze, jak choć by wymieniona Taumatyna E 957.
Ale o słodzeniu kulek nie należy zapominać bo węglowodany, do których należą cukry proste stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych (obok białek i tłuszczów) dostarczających organizmowi energii. Nie ma wątpliwości, że są niezbędnym elementem składowym diety, ponieważ obok roli energetycznej, pełnią wiele innych istotnych funkcji w ustroju. Świetnie sprawdza sie cukier puder wczesniej wymieszany z dodatkami płynnymi dla lepszego rozprowadzenia w mixe lub słodzik Huxol - ten wystepuje w postać płynnej i jest powszechnie dostepny, a w szczegulnośći na popularnum portalu aukcyjnym. Oglądałem film z jakiegoś labolatorium i z testów na szczurach wynikało, że cykier to jeden z najśilniejszch środków uzależniających.